Aktywna turystyka
SŁOWENIA (Osp)
Tu narodziła się europejska wspinaczka sportowa. Ciepły wapień o pomarańczowym odcieniu, niespotykane formacje, kilkaset dróg o zróżnicowanych trudnościach w otoczeniu winnic i urokliwych zabudowań. W zasięgu ręki Triest, Piran, i Poreć.
Termin

Maj-wrzesień. Mamy wówczas optymalne warunki do uprawiania wspinaczki.


Dojazd

Po podróży przez Czechy bądź Słowację, Austrię dojeżdżamy do granicy słoweńskiej. Tam kierujemy się na Ljubljanę a następnie Triest i Koper. Docieramy do celu czyli malowniczo położonej wśród winnic, urokliwej wsi Osp.


Zakwaterowanie

Naszą bazą jest komfortowy kamping Vovk. Tu do dyspozycji mamy prysznice, świetlice a dla tych którym jest mało całodziennych wspinaczkowych atrakcji także ściankę wspinaczkową. Istnieje możliwość zakupu wina z prywatnej winnicy Właściciela kempingu. Już sam widok skał z pola namiotowego motywuje do działania. To miejsce jest prawdziwą wspinaczkową "Wieżą Babel", spotyka się ludzi z całego świata których łączy pasja wspinania i podróżowania. Panuje wspaniała atmosfera, specyficzna dla tego typu miejsc. Istnieje również możliwość zamieszkania w kwaterach prywatnych.


Miejsce

O kilka minut spaceru od Kempingu znajdują się pierwsze skały - Mała Ściana ("Za vasjo") oferująca drogi o zróżnicowanych trudnościach. Idąc dalej docieramy do bardzo atrakcyjnej skały o nazwie Babna, możemy tu znależć drogi do 85 m długości oferujące średnie trudności w bardzo ciekawych, niespotykanych formacjach jak np. "kaloryfery". Kolejnym, "żelaznym" punktem wspinaczkowego programu pobytu w Ospie jest Duża Ściana ("Velika stena"). Osiąga maksymalnie około 140 m wysokości i oferuje szalenie estetyczne wspinaczki po wielowyciągowych drogach o bardzo zróżnicowanych trudnościach. W zasięgu ręki jesz też słynna Miśja Peć. Tutaj znajdziemy największą w okolicy i nie tylko koncentracje ekstremalnie trudnych dróg biegnących głównie w przewieszeniu. Jest to rejon godny polecenia ale aby wspinać się tu skutecznie trzeba mieć za sobą długi okres systematycznego treningu i doświadczenie. Około 5 km od Ospu kolejny słynny rejon - Ćrni Kal. Miejsce zdecydowanie godne polecenia dla mniej ambitnych wspinaczy lub na okres upałów, ze względu na to, że podstawy skał w wielu miejscach są zadrzewione. Ponadto z góry roztaczają się wspaniałe widoki na okolice, między innymi na wybrzeże Adriatyku i Koper. Będąc w Ospie można wybrać się na włoską stronę, w okolice Triestu, zakosztować wspinaczki na prawdziwych klifach położonych tuż nad samym morzem.


Atrakcje

Okolica obfituje też w innego rodzaju atrakcje, jak np. Piran, bezspornie jedno z najpiękniejszych miast Słowenii, często porównywany do Wenecji. Dominuje tu stara zabudowa, wąskie, kameralne uliczki, małe sklepiki, kawiarenki i restauracje. Pamiętajmy o tym, że jedną z zalet Piranu jest możliwość nurkowania w bardzo atrakcyjnych miejscach, niezbyt oddalonych od miasta. Drugim wartym odwiedzenia (z punktu widzenia nurkowego i nie tylko) rejonem są okolice Chorwackich miejscowości Poreć i Rovinj. Warto wybrać się także do Kopru (Stary Port oraz Katedra Św. Nazariusza). Słowenia słynie również z jednych z największych jaskiń w Europie (Postonjskia Jama i Śkocjanske Jama).


Na wyjazd ten należy zaopatrzyć się w buty wspinaczkowe. Mogą to być obuwie zastępcze np. tenisówki, powinny jednak dobrze przylegać do stopy.
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE