Aktywna turystyka
CHORWACJA (Paklenica)
Mekka wspinaczkowa nad samym Adriatykiem. Ściany od 3 do 350 m wysokości, wygrzana skała, pełne spektrum wspinaczkowych trudności i jakości. Tu poczujesz się, jak w wielkiej ścianie. W sąsiedztwie wszystkie atrakcje nadmorskich kurortów.
Termin

Maj-wrzesień. Panują tam wówczas warunki pozwalające cieszyć się pełnią walorów tego miejsca.


Dojazd

Docieramy do miejscowości Starigrad Paklenica przejeżdżając przez terytoria Czech, Austrii, Słowenii. Szczególnie ostatni etap podróży wiodący wśród przepięknych krajobrazów Chorwacji zapada na długo w pamięci.


Miejsce

Naszą bazą na okres pobytu w okolicy staje się kemping Parku Narodowego Paklenica. Daje on komfortowe warunki i jest bardzo atrakcyjnie położony. Przy odpowiednim usytuowaniu namiotów odległość dzieląca nas od wód Adriatyku może wynosić zaledwie kilka metrów ! Ponadto na terenie znajduje się restauracja i bar w którym panuje zawsze miła atmosfera. Oczywiście także i w Paklenicy istnieje możliwość zamieszkania w kwaterach prywatnych lub w jednym z okolicznych hoteli.

Około 5 kilometrów od kempingu znajduje się brama Parku, po minięciu której znajdujemy się we "wspinaczkowym raju". Wjeżdżamy w głęboko wcinający się kanion ograniczony po obu stronach skałami. Ściany mają od 3 do 350 metrów wysokości i każdy, od zupełnie początkującego po wymagającego ekstremalistę, znajdzie tu coś dla siebie. Jakość tutejszej wapiennej skały daleko odbiega w pozytywnym tego słowa znaczeniu od naszych jurajskich realiów. Oferuje ona świetne tarcie, niespotykane nigdzie indziej formacje jak np. kaloryfery. Zarówno amatorzy wspinania w cieniu jaki i ci prefrujący pełne słońce znajdą tu miejsca spełniające ich wymogi. Wszystko to odbywa się wśród jedynych w swoim rodzaju widoków.

Z innych atrakcji można polecić wycieczkę do jednego z największych portowych miast Chorwacji Zadaru. Mamy tam szanse zwiedzić wspaniałą starówkę i dzielnicę portową. Po drodze można zatrzymać się wśród ruin wiosek i miejscowości z czasów ostatniej wojny na Bałkanach. Widoki wypalonych ruin i opuszczonych domostw pozostają na długo w pamięci i zmuszają do refleksji. Okolice Paklenicy dają również możliwości uprawiania windsurfingu.


Formalności

Patrz Osp
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE