Wyprawy
Ruwenzori 5109 m n.p.m.
Ruwenzori inaczej zwane Górami Księżycowymi, to jeden z najciekawszych masywów górskich na świecie. Utrzymujące się przez większość część roku mgły i zadziwiająca swoimi kształtami przyroda, sprawiają że masz wrażenie przebywania w innym, magicznym świecie. Zapraszamy na trekking wokół masywu, lub wspinaczkę na najwyższy Szczyt Małgorzaty położony 5109 m n.p.m.
Cena:
od 8550 PLN + przelot
zobacz program »Termin

Ze względu na duże opady jedyne polecane miesiące to styczeń i luty.


Dojazd

Samolotem do Kampali. Następnie minibusami.


Zakwaterowanie

W Kampali i Kasese noclegi w hotelu - do wyboru różny standard. W trakcie trekkingu w schroniskach i namiotach.


Trekking

Wyprawę zaczynamy w Kasese. W trekkingu wokół masywu Ruwenzori połączonym z wejściem na Margheritę towarzyszą nam: przewodnik wysokogórski, dwóch tragarzy na każdego uczestnika (każdy zabiera po 20 kg bagażu) oraz rangers z bronią i radiem. Trasa zajmuje ok. 7 dni. Codziennie idzie się ok. 4 godzin.


Wspinanie

Z Elena Hut (4540 m n.p.m.) można wspiąć się na Margheritę i inne szczyty masywu. Podejście do lodowca nie jest trudne (tatrzańska "jedynka", z kilkoma krótkimi miejscami II). Lodowiec generalnie łatwy. Szczeliny nie przekraczały 10 cm szerokości (jedynie w pobliżu przełęczy były większe). Zespół wiąże się w tramwaj na zasadzie: przewodnik, klient, przewodnik, klient itd. Lód w najbardziej stromych miejscach nie przekracza 50 stopni (czekan nie jest więc niezbędny, choć może być pomocny).

Poprzez niemal płaskie Plateau Stanleya dochodzi się w pobliże kopuły szczytowej Alexandry, następnie stromym, zalodzonym zacięciem obniża w prawo na niższą część lodowca i nim w górę na przełęcz między Alexandrą a Margheritą. Za przełęczą (uwaga na nawisy) widać Zair. Podejście pod kopułę szczytową Margherity jest nieco strome (na jednym z progów lodowych może być przydatny czekan - dla prowadzącego), natomiast sama ściana kopuły szczytowej sprawia wrażenie pionowej i jest pokryta szadzią. Jednak ze ściany zwisa lina poręczowa. Można - tak jak nasi przewodnicy - złapać ją oburącz i wdrapać się po linie ponad trudności, albo tylko wykorzystać ją jako asekurację - np. wpinając się w nią małpą czy T-Blockiem i wspiąć się po skale. Jest tego może pięć metrów trudności IV, a potem łatwiejszy, początkowo zaporęczowany, trawers wyprowadza na połogą grań, którą już łatwo po śniegu na zaopatrzony tablicą szczyt. Do momentu podejścia pod kopułę szczytową mieliśmy niezłą pogodę, zaś na szczycie jedynie tablica uświadamiała nam osiągnięcie celu. Od momentu wyjścia z Elena Hut upłynęło niecałe 4 godziny. Zejście drogą wejścia (można zjechać po poręczówkach - przydatna ósemka, kubek lub karabinek).


Sprzęt

podczas trekkingu niezbędne są dwie pary butów: trekkingowe i wodery (gumowce po pachwiny). Ponadto potrzebne są kijki teleskopowe, odzież antypotna, kurtka przeciwdeszczowa, raki, uprząż, czołówka.


Dodatkowe atrakcje

- Goryle górskie w Mgahinga National Park.
- Safari w Queen Elisabeth National Park, Wielka Piątka - lwy, lamparty, słonie, bawoły, hipopotamy.
- Rafting.
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE