Wyprawy
Mount Kenya 5199 m n.p.m.
Jeden z trzech najwyższych szczytów Czarnego lądu w Twoim zasięgu. Kilkadziesiąt kilometrów od równika. Po drodze wszystkie strefy roślinne od dżungli po lodowce. Jedno z bardziej egzotycznych miejsc do uprawiania treckingu na świecie.
Cena:
od 3900 PLN
zobacz program » • Podróż rozpoczynamy z Nairobi. Do granic Parku Narodowego Mount Kenya powinniśmy dotrzeć po 4-6 godzinach jazdy samochodem, w zależności od tego którą z dróg będziemy podchodzić na szczyt. Najkrótszym, ale za to najbardziej stromym jest NaroMoru. Inne, jak np. Chogoria, Sirimon, Burguret, są zdecydowanie mniej uczęszczane i słyną z bogatej fauny i flory. Polecamy szczególnie trasę Chogoria. Jest ona zdecydowanie najbardziej malowniczą w całym Parku Narodowym Mount Kenya i z każdym sezonem zyskuje na popularności.
 • Wyruszamy z wsi o tej samej nazwie co nasza trasa (po noclegu w Transit Motel). Pierwszą część podróży, do wioski Mutindwa odbywamy samochodem terenowym. W okolicy zaczynają się gęste zarośla leśne, gdzie nietrudno o spotkanie z hienami, bawołami, gerezami białobrodymi. Docieramy do Chogoria Gate czyli bramy Parku Narodowego Mount Kenya mijając po drodze niesamowity bambusowy "las". Noc spędzamy w Meru Mount Kenya Lodge. Panuje tu już niepowtarzalny górski klimat. Wieczorami płoną ogniska, a teren przylegający do każdej z banda po zmroku wypełnia się odgłosami zwierząt. Przy pobliskim wodopoju zdarza się spotkać słonie, a nieopodal chat pojawiają się bawoły.
  Etap zaplanowany na kolejny dzień zajmie nam około 9 godzin marszu, a jego celem jest Minto's Hut położona w jednej z najpiękniejszych dolin całego masywu. Szlak biegnie mniej więcej po poziomicy, wprowadzając do ukształtowanej przez lodowiec Gorges Valley. Tutaj przed naszymi oczami pojawia się niepowtarzalny widok na Szczyty Masywu. Sama Chata położona jest wyżej w okolicach czterech urokliwych jeziorek (Hall Tarns), a dodatkowe walory tego miejsca to gigantyczne Starce i słynne, unikalne Lobelie rosnące w sąsiedztwie niepowtarzalnych form wulkanicznych.
  Podejmując wysiłek dalszej drogi mamy alternatywę, wiodącą początkowo na zachód, później na południe Simba Tarn lub bardziej uciążliwą, biegnącą w kierunku grzbietu Point Lenana do Austrian Hut. Obydwie wiodą na znacznej wysokości - około 4000 m. n. p. m ale są krótkie dzięki temu można resztę dnia spędzić odpoczywając i aklimatyzując się przed decydującym podejściem na Point Lenana (4985 m. n. p. m). Po zdobyciu szczytu schodzimy do Austrian Hut i dalej wzdłuż lodowca Lewis Glacier do Teleki Tarn. Następnie - mniej więcej w godzinę docieramy do Mackinder's Camp. Następny odcinek wiedzie w dół, prosto do stacji meteorologicznej. Tu wsiadamy do samochodów i na tym kończymy naszą przygodę w masywie Mount Kenya.
 • Aby być w pełni przygotowanym technicznie do wejścia na Mount Kenya oprócz standardowego zestawu odzieży trzeba zaopatrzyć się w :
  • Buty za kostkę do górskich wędrówek
  • Ciepły śpiwór (komfort w granicach -5 - -7oC )
  • Jeden lub dwa grube polary
  • Kurtkę chroniącą od wiatru
  • Czapkę i rękawiczki
  • Dobrze jest zabrać również kijki teleskopowe, które znakomicie odciążają kolana i kręgosłup podczas marszu
  • Latarkę "czołówkę"
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE