Wyprawy
Kilimandżaro 5895 m n.p.m.
Chcesz wejść na dach Afryki ? Wszystkie strefy klimatyczne, 5895 m n.p.m Największa wolnostojąca Góra na świecie. Masz szanse na własne oczy ujrzeć słynne "Śniegi Kilimanjaro" Tylko tu będziesz obcować z folklorem górskim jakiego jeszcze nie widziałeś.
Cena:
od 5470 PLN
zobacz program »Termin

Oprócz pory deszczowej, trwającej zazwyczaj od końca marca do końca maja, Kilimanjaro dostępne jest przez cały rok.


Dojazd

Po locie z Warszawy, Berlina lub Amsterdamu do Nairobii lub Dar es Saalam, ruszamy z Arushy lub Moshi. Do wyboru mamy kilka atrakcyjnych dróg wejściowych. Niektóre z nich, jak np. Marangu są bardzo popularne a przez to zatłoczone. Jako szczególnie atrakcyjną polecamy drogę o nazwie Machame. Bierze ona swój początek z wioski o tej samej nazwie. Podróż do miejsca w którym formują się karawany jest już sporym przeżyciem ze względu na górski charakter nawierzchni i otoczenie drogi. Będziemy mieli możliwość podejrzeć życie w malowniczo położonych osadach i wioskach zamieszkanych przez pierwszych eksploratorów masywu Kilimanjaro, plemię Czagga.


Wejście

Pierwszy etap wielkiej przygody rozpoczynamy przy bramie parku. Początkowo nasza ścieżka wiedzie przez dżunglę pełną niesamowitych roślin i zwierząt. Polecane jest niezbyt szybkie tempo ze względu na to, że zyskujemy wówczas lepszą aklimatyzacje a poza tym mamy czas na obserwacje otoczenia ze wszystkimi widokami, odgłosami i zapachami jakie temu towarzyszą (patrz galeria) Ta część podejścia zajmie nam około 4-5 godzin i dotrzemy na wysokość około 2800 m n p m. W obozie pierwszym, podobnie jak w pozostałych nocujemy w namiotach. Drugi dzień warto rozpocząć już wczesnym rankiem aby móc zobaczyć wspaniały wschód słońca nad ośnieżonym głównym kraterem Kilimanjaro oraz wyłaniający się z chmur masyw Mount Meru (patrz galeria). Po śniadaniu przy śpiewach naszych tragarzy i przewodników ruszamy w dalszą drogę do obozu drugiego. Po drodze zauważymy zmiany pięter roślinnych jakie można zaobserwować tylko na tej, jedynej w swoim rodzaju Górze i będziemy mieli okazje do zrobienia niezliczonej ilości zdjęć tamtejszej fauny i flory. Niezbyt forsowny marsz do drugiego obozu (około 3600 m n p m) potrwa mniej więcej 5-6 godzin. Tu można obserwować późnym popołudniem tak zwane "morze chmur" oraz zwiedzić groty, w których swego czasu biwakowali przewodnicy i tragarze. Kolejny dzień to droga wśród ostańców wulkanicznych o kształtach jakie tylko natura mogła stworzyć. Ten etap jest krótszy od poprzednich, zajmuje około 3-4 godzin ale możemy w czasie podejścia zacząć odczuwać pierwsze oznaki wpływu wysokości na nasz organizm. Nic dziwnego to już około 4500 m n p m. Z tego względu w trzecim obozie spędzamy cały następny dzień spacerując po okolicy i chłonąc niepowtarzalną atmosferę tego miejsca i zyskując nieodzowną w czasie decydującego podejścia aklimatyzację (patrz galeria). Piąty dzień mija nam w drodze do obozu czwartego, który położony jest na wysokości około 5000 m n p m. Niemal na wyciągnięcie ręki mamy jęzory lodowców i płaty wiecznego śniegu, nieomylny to znak, że wkraczamy w świat wysokich gór (patrz galeria). Z tego miejsca około północy rozpoczynamy atak szczytowy, początkowo piargiem, wśród skalnego rumoszu, później wśród skał, krok za krokiem zmierzamy w kierunku szczytu. Osiągamy go mniej więcej o świcie z przeciwnej strony niż większość turystów. Widoki jakie rozpościerają się z Uhuru Peak 5895 m n p m zostaną z całą pewnością w naszej pamięci do końca życia. Biel lodowców kontrastuje z wulkanicznymi skałami, w dole niezmierzona sawanna, to trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy. Ze szczytu schodzimy początkowo w kierunku wschodnim następnie południowo wschodnim do obozu przejściowego, w którym zatrzymują się wszyscy schodzący ze szczytu tą częścią masywu, tutaj można wreszcie solidnie odpocząć po bardzo długim dniu. Ostatnia część tej wielkiej przygody to zejście do bramy parku, wiodące początkowo wśród karłowatej roślinności, a później wśród lasu deszczowego. Stąd odbiera nas samochód i po południu możemy fetować nasz sukces w Moshi lub Arushy.


Wymagania

Aby być w pełni przygotowanym technicznie na wyzwanie jakim jest wejście na Kilimanjaro oprócz standardowego zestawu odzieży trzeba zaopatrzyć się w:
  • Buty za kostkę do górskich wędrówek
  • Ciepły śpiwór (komfort w granicach -5oC )
  • Jeden lub dwa grube polary
  • Kurtkę chroniącą od wiatru
  • Czapkę i rękawiczki
  • Dobrze jest zabrać również kijki teleskopowe, które znakomicie odciążają kolana i kręgosłup podczas marszu
  • Latarkę "czołówkę"Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE