Wyprawy
Jabal Toubkal 4167 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Idealna propozycja dla rozpoczynających przygodę z trekingiem wysokogórskim. Dla chętnych możliwość zjazdu na nartach z wysokości prawie 4200 m n.p.m.. Możliwość połączenia wyjazdu z rajdem samochodami 4x4 po Saharze i zwiedzaniem największych tzw. Królewskich miast jak Marakesz, Fez czy Meknes.
Cena:
od 3500 PLN
zobacz program »



Dojazd

Przelot do Marakeszu. Dalej busem do wioski Imlil.


Termin

Od końca marca do końca października. Miesiące letnie niepolecane ze względu na wysoką temperaturę. Minimalny wymagany czas pobytu to 7 dni. Oferujemy możliwość połączenia wejścia na Toubkal ze zwiedzaniem Maroka- 14 dni (Królewskie Miasta, Sahara, wielbłądy, quady, 4x4, wspinaczka, wind i kitesurfing).


Opis

Jabal Toubkal (4167 m n.p.m), jedna z najciekawszych gór na Czarnym Lądzie. Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego i zarazem najwyższy szczyt Afryki Północnej. Góry Atlas ze swoim niepowtarzalnym urokiem i tajemniczością cieszą się dużą popularnością, gdyż podejście jest stosunkowo łatwe, jednak wymaga aklimatyzacji i dobrego przygotowania kondycyjnego. Na szczyt prowadzi kilka dróg o różnym stopniu trudności. Został on zdobyty w 1923 roku przez V. Bergera i M. Doulbeau. Pierwszym Polakiem, który stanął na jego wierzchołku, był Kazimierz Dobrawski – 1934 r.

Jabal Toubkal znajduje się w Maroku, około 80 km na południe od Marrakeszu. Wznosi się w zwartej grupie szczytów wokół doliny Mizan. Objęty jest parkiem narodowym (Toubkal National Park). Góry zbudowane są głównie z odpornych skał krystalicznych oraz wapieni. Wyróżniają się rzeźbą typu alpejskiego i formami glacjalnymi w najwyższych partiach. Można tu spotkać wysoko zawieszone dolinki i kotły lodowcowe, U-kształtne doliny polodowcowe, doliny V-kształtne oraz wyniosłe szczyty.

Występuje tu klimat i roślinność podzwrotnikowa. Jest ona zróżnicowana, ponieważ Atlas stanowi barierę klimatyczną. Południowo-wschodnie stoki są suche, porośnięte w znacznej mierze roślinnością trawiasta, podczas gdy stoki północno-zachodnie są wilgotne, z dominacją lasów sosnowo-dębowych. W Atlasie Wysokim dominuje klimat podzwrotnikowy suchy.

U podnóża góry znajduje się miejscowość Imlil, w której rozpoczyna się wędrówkę. Tutaj kończy się droga asfaltowa, a zaczyna się trasa wiodąca na szczyt. Imlil to miejsce ostatnich zakupów i wynajęcia tragarzy z osiołkami.

Nastromienie góry nie przekracza 30 stopni, jednak poruszanie się bez raków, choć możliwe, jest mozolne i niebezpieczne. W zimie utrudnienie stanowią opady śniegu i zalodzenie stoków, dlatego też podejście możliwe jest tylko ze sprzętem alpinistycznym.


Zakwaterowanie

Dwie noce spędzamy jednym z rodzinnych hotelików w Imlil. Kolejne 2 lub 3 noce (w zależności od kondycji) w schronisku na wysokości 3000 m n.p.m.


Wejście na szczyt

Wyruszamy wczesnym rankiem tak żeby przed zmrokiem znaleźć się w schronisku na wysokości 3000 m n.p.m. Tego dnia czeka nas (w zależności od dnia) 8-10 godzin podejścia z dwoma dłuższymi przerwami na gorącą herbatę i przekąski. Przed zmierzchem docieramy do schroniska i po ciepłym posiłku udajemy się spać. Następny dzień traktujemy jako dzień aklimatyzacyjny, w trakcie którego spróbujemy wejść na przełęcz podziwiać przepiękną panoramę Atlasu Wysokiego. Kolejny dzień to atak szczytowy. Wychodzimy pomiędzy 5 a 6 rano, tak żeby przed południem stanąć na szczycie. W zależności od kondycji schodzimy do schroniska na nocleg, lub wracamy do hotelu w Imlil.
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE