Wyprawy
Jabal Toubkal 4167 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego. Idealna propozycja dla rozpoczynających przygodę z trekingiem wysokogórskim. Dla chętnych możliwość zjazdu na nartach z wysokości prawie 4200 m n.p.m.. Możliwość połączenia wyjazdu z rajdem samochodami 4x4 po Saharze i zwiedzaniem największych tzw. Królewskich miast jak Marakesz, Fez czy Meknes.
Cena:
od 3500 PLN
zobacz program »Dojazd

Przelot do Marakeszu. Dalej busem do wioski Imlil.


Termin

Od końca marca do końca października. Miesiące letnie niepolecane ze względu na wysoką temperaturę. Minimalny wymagany czas pobytu to 7 dni. Oferujemy możliwość połączenia wejścia na Toubkal ze zwiedzaniem Maroka- 14 dni (Królewskie Miasta, Sahara, wielbłądy, quady, 4x4, wspinaczka, wind i kitesurfing).


Opis

Jabal Toubkal (4167 m n.p.m), jedna z najciekawszych gór na Czarnym Lądzie. Najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego i zarazem najwyższy szczyt Afryki Północnej. Góry Atlas ze swoim niepowtarzalnym urokiem i tajemniczością cieszą się dużą popularnością, gdyż podejście jest stosunkowo łatwe, jednak wymaga aklimatyzacji i dobrego przygotowania kondycyjnego. Na szczyt prowadzi kilka dróg o różnym stopniu trudności. Został on zdobyty w 1923 roku przez V. Bergera i M. Doulbeau. Pierwszym Polakiem, który stanął na jego wierzchołku, był Kazimierz Dobrawski – 1934 r.

Jabal Toubkal znajduje się w Maroku, około 80 km na południe od Marrakeszu. Wznosi się w zwartej grupie szczytów wokół doliny Mizan. Objęty jest parkiem narodowym (Toubkal National Park). Góry zbudowane są głównie z odpornych skał krystalicznych oraz wapieni. Wyróżniają się rzeźbą typu alpejskiego i formami glacjalnymi w najwyższych partiach. Można tu spotkać wysoko zawieszone dolinki i kotły lodowcowe, U-kształtne doliny polodowcowe, doliny V-kształtne oraz wyniosłe szczyty.

Występuje tu klimat i roślinność podzwrotnikowa. Jest ona zróżnicowana, ponieważ Atlas stanowi barierę klimatyczną. Południowo-wschodnie stoki są suche, porośnięte w znacznej mierze roślinnością trawiasta, podczas gdy stoki północno-zachodnie są wilgotne, z dominacją lasów sosnowo-dębowych. W Atlasie Wysokim dominuje klimat podzwrotnikowy suchy.

U podnóża góry znajduje się miejscowość Imlil, w której rozpoczyna się wędrówkę. Tutaj kończy się droga asfaltowa, a zaczyna się trasa wiodąca na szczyt. Imlil to miejsce ostatnich zakupów i wynajęcia tragarzy z osiołkami.

Nastromienie góry nie przekracza 30 stopni, jednak poruszanie się bez raków, choć możliwe, jest mozolne i niebezpieczne. W zimie utrudnienie stanowią opady śniegu i zalodzenie stoków, dlatego też podejście możliwe jest tylko ze sprzętem alpinistycznym.


Zakwaterowanie

Dwie noce spędzamy jednym z rodzinnych hotelików w Imlil. Kolejne 2 lub 3 noce (w zależności od kondycji) w schronisku na wysokości 3000 m n.p.m.


Wejście na szczyt

Wyruszamy wczesnym rankiem tak żeby przed zmrokiem znaleźć się w schronisku na wysokości 3000 m n.p.m. Tego dnia czeka nas (w zależności od dnia) 8-10 godzin podejścia z dwoma dłuższymi przerwami na gorącą herbatę i przekąski. Przed zmierzchem docieramy do schroniska i po ciepłym posiłku udajemy się spać. Następny dzień traktujemy jako dzień aklimatyzacyjny, w trakcie którego spróbujemy wejść na przełęcz podziwiać przepiękną panoramę Atlasu Wysokiego. Kolejny dzień to atak szczytowy. Wychodzimy pomiędzy 5 a 6 rano, tak żeby przed południem stanąć na szczycie. W zależności od kondycji schodzimy do schroniska na nocleg, lub wracamy do hotelu w Imlil.
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE