Nurkowanie
ALBANIA
Wybrzeże Albanii to jeden z najmniej eksplorowanych przez nurków fragmentów Morza Śródziemnego. Występują tu liczne mureny, ośmiornice, niezwykłe formacje skalne, podwodne groty i wraki. Woda jest przejrzysta i ciepła, co sprawia że a nurkowanie tu jest prawdziwą przyjemnością.
W całym kraju jest tylko jedna działająca baza nurkowa - w kurorcie Saranda, na południu, tuż przy granicy z Grecją. Chociaż jest to kraj tani, Albania jest jeszcze rzadko odwiedzana przez turystów z zagranicy, a nurkowanie to mało znany sport w tym kraju.


Cena:
od 1650 PLN
zobacz program »Termin

Centrum nurkowe działa od czerwca do września. Szczyt sezonu przypada pomiędzy połową lipca i połową sierpnia, wtedy Saranda jest pełna turystów, przeważnie Albańczyków.


Dojazd

Najwygodniejszą opcją jest przelot samolotem do Tirany liniami Malev (cena do 1000 PLN), a następnie przejazd busem do Sarandy. Inna możliwość to przelot samolotem na Korfu, a następnie przepłynięcie promem do Sarandy. Kolejna opcja to przejazd samochodem przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. W przypadku większych grup możemy zorganizować transport z Polski do Sarandy busem.


Miejsce

Saranda to przepiękny kurort, malowniczo położony na opadających amfiteatralnie ku morzu górskich stokach. Przy nadmorskiej promenadzie, z której doskonale widać położona naprzeciwko grecką wyspę Korfu, usytuowane są liczne hotele i restauracje. Albania nie jest jeszcze krajem, gdzie dociera masowa turystyka, co powoduje, że poza szczytem sezonu, przypadającym między połową lipca i połową sierpnia, w Sarandzie nie zobaczy się tu wielkich tłumów. To doskonałe miejsce na relaks i napawanie się pięknymi widokami. Okolica usiana jest wieloma zabytkami, pochodzącymi z różnych epok: od starożytnych ruin illiryjskich, przez greckie, rzymskie, bizantyjskie i tureckie, po prawie współczesne bunkry z czasów dyktatury Envera Hodży.


Nurkowanie

Nurkowania odbywają się z brzegu lub z łodzi. Pod wodą można zobaczyć tu majestatyczne wraki, niezwykłe formacje skalne i groty, a także wiele gatunków ryb - przez całe lata 90-te Albańczykom nie wolno było łowić z kutrów rybackich, a i teraz obowiązują w tym zakresie pewne ograniczenia. Niezwykłym przeżyciem jest nurkowanie w Blue Eye, pionowym korytarzu, z którego wypływa krystalicznie czysta górska rzeka.


Zakwaterowanie

- Hotel Maestral - usytuowany w zacisznej zatoczce niedaleko nadmorskiej promenady. Dysponuje pokojami 2-,3- i 4-osobowymi z tarasami wychodzącymi na plaże, z przepięknym widokiem na Korfu. Wysoki standard pokoi, miła, rodzinna atmosfera.

- Hotel Star - położony kilka minut spacerkiem od bazy nurkowej, zejście schodami na nadmorską promenadę. Czyste i przestronne pokoje 2-, 3- i 4-osobowe, duży dziedziniec, własny parking.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE