Nurkowanie
NORWEGIA
Norwegia to po Islandii kraj o najmniejszej gęstości zaludnienia w Europie. Leżące 300 km za Kołem Polarnym Lofoty słyną z niezwykłych krajobrazów, a w otaczających je wodach roi się od ryb. Nurkując można tu spotkać ławice śledzi i dorszy, ogromne halibuty, orki i foki i niezwykłe formacje skalne.
Norwegia ciągnie się wzdłuż zachodnich wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego, na długości ponad 2 tys. km. Na terytorium wielkości Polski mieszka niecałe 5 mln ludzi. Tutejsze krajobrazy urzekają surowym pięknem.


Cena:
od 2600 PLN
zobacz program »Termin

Maj - wrzesień


Dojazd

Najdogodniejsze połączenie to przelot liniami Norwegian z Warszawy, Krakowa oraz Gdańska do Oslo, a następnie z Oslo do Bodø. Z lotniska w Bodø transfer (10 min.) na przystań promową, skąd przeprawa promem do Moskenes na Lofotach (3,5-4h), a stamtąd transfer do hotelu. Inna możliwość to dojazd własnym samochodem (ok. 1500 km). Najpierw promem z Gdańska do Nyneshamn, następnie trasą E4 na północ, drogą nr. 95 do granicy z Norwegią i trasą E6 do Bodø. Stąd promem na Lofoty.


Miejsce

Lofoty to archipelag siedmiu wysp, leżących na Morzu Norweskim, 300 km za Kołem Polarnym. Według rankingu National Geografic to trzeci najpiękniejszy archipelag na świecie. Wyspy stanowią część wysokiego łańcucha górskiego (najwyższy okoliczny szczyt ma 1200 m n.p.m.), stromo wyłaniają się prosto z błękitnego morza. Morze wdziera się tu głęboko w brzeg, gdzie w stromych, skalistych dolinach tworzy słynne fiordy. Latem słońce świeci przez cała dobę. Klimat jaki tu panuje niewiele różni się od naszego, dzięki przepływającemu obok ciepłemu Golfsztromowi. Woda w morzu latem ma 10-13 stopni C. Temperatura powietrza wynosi ok 17 stopni C.


Nurkowanie

Nurkowanie w krystalicznie czystych wodach za kołem podbiegunowym na to niesamowite przeżycie. Większość miejsc znajduje się w pobliżu hotelu, można tam dotrzeć z lądu bądź łodzi. Pod wodą można zobaczyć arktyczną faunę i florę: piękne lasy brunatnic, łąki alg, ogromne meduzy, ukwiały, niezwykłe rozgwiazdy, nie wspominając o dużych okazach ryb takich jak: zębacze, flądry, halibuty czy dorsze arktyczne. W pobliżu znajduje się wrak zatopionego w czasie II Wojny Światowej M/S Hamburg (120 m długości). Norweskie prawo zezwala na używanie przez nurków kusz pod wodą, można więc tu upolować rybę na obiad czy kolację.


Zakwaterowanie

W ośrodku domków rybackich Eliassen Rorbuero na maleńkiej wyspie Hamnøy. Pokoje w domkach zbudowanych na palach, z pięknym widokiem na morze, góry i fiordy. Większość z domków gruntownie odrestaurowano (2009 i 2010 roku) i dostosowano do potrzeb turystów. Każdy posiada jedną lub dwie sypialnie (mieszczące od 2 do 6 osób) w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z kabiną prysznicową oraz duży pokój dzienny. Autentyczność oraz wystrój wnętrza przypomina o ich pierwotnym przeznaczeniu oferując jednocześnie bardzo wysoki komfort, bezprzewodowy internet WiFi oraz telewizję satelitarną.


lazanka
Norwegia to genialne miejsce na wakacje nie tylko nurkowe. Polecam. Ośrodek wygląda fantasrtcznie więc chyba się zdecyduję na tą wyprawę.
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE