Nurkowanie
JEMEN
Nurkowanie na wyspie Sokotra, opisywanej jako najbardziej nieziemskie miejsce na Ziemii. Jest jednym z najbardziej izolowanych zakątków na świecie, co sprawiło, że jedna trzecia występujących tu gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej. Dotyczy to również niektórych gatunków korali, tworzące rafy u jej wybrzeży.
Od 2003 r. Sokotra jest wpisana na listę rezerwatów biosfery, a w 2008 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Cena:
od 6525 PLN
zobacz program »Termin

Luty - maj.


Dojazd

Przelot międzynarodowy do Sany przez jeden z ndużych europejskich portów lotniczych (możliwe dodatkowe międzylądowanie w Adis Abebie, Kairze lub Dubaju), a następnie przelot na Sokorę.


Miejsce

Wyspa Sokotra leży na Oceanie Indyjskim, na wschód od Somalii, na południe od wybrzeży Jemenu, jest największą z czterech wysp tworzących archipelag o tej samej nazwie. Sokotra, o długości 130 km i szerokości 35 km, jest drugą pod względem wielkości wyspą Afryki. Ma trzy krainy geograficzne: wąskie przybrzeżne równiny, wapienny płaskowyż z krasowymi jaskiniami i góry Haghier. Wyspa powstała w procesie rozpadu superkontynentu Gondwany, od którego oddzieliła się w tym samym czasie, kiedy powstawała Zatoka Adeńska. Sokotra opisywana jest często jako najbardziej nieziemskie miejsce na ziemii. Na wyspie żyje ok 50 tys. mieszkańców, największym miastem jest Hadiboh (8,5 tys. mieszkańców).


Nurkowanie

Ponieważ cała Sokotra jest rezerwatem biosfery, nurkowania odbywają się na szczególnych zasadach. Prowadzone są z lokalnych łodzi, w jednym miejscu nie może nurkować więcej niż 4 nurków, a każdej grupie musi towarzyszyć lokalny licencjonowany przewodnik. Występuje tu ok. 800 gatunków korali, z których część jest endemiczna. Pod wodą, oprócz wielu gatunków ryb rafowych, można spotkać żółwie, delfiny, barakudy, płaszczki i manty, a także rekiny. W wapiennych klifach na południowym wybrzeżu można znaleźć jaskinie, groty i niezwykłe formacje skalne. Na wschodnim wybrzeżu, w pobliżu przylądka Ras Erysel znajduje się spore skupisko wraków, niektóre z XV w., jednak większość z nich została mocno nadwyrężona przez fale i prądy. Najlepiej zachowany wrak to kuter Shoab na zachodnim wybrzeżu. Leży na piaszczysty dnie na głębokości ok. 20 m i jest zamieszkany przez duże ławice ryb.


Zakwaterowanie

Sokotra ma słabo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Nie ma tu wielkich resortów ani hoteli z wielką liczbą pokojów. Kilka hoteli w największych miastach ma standard klasy turystycznej. Oferujemy zakwaterowanie w pokojach 2- lub 3-osobowych.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE