Nurkowanie
INDONEZJA (Sumatra - Weh)
Sumatra to z pewnością jeden z końców świata. Mino niezwykłego uroku i bogactwa podwodnego świata jest wciąż omijana przez turystów. I to z pewnością jest kolejny atut tego miejsca! Zanurkuj we wciąż dzikim i nieskomercjalizowanym miejscu!
Cena:
od 5750 PLN + przelot
zobacz program »Termin

Cały rok.


Miejsce

Pulau Weh znajduje się na północnym krańcu Sumatry, wyspy niezwykle zróżnicowanej pod względem przyrodniczym i kulturowym. Chociaż Sumatra ma niezwykle dużo do zaoferowania jest ona często omijana przez turystów. Powodem tego jest między innymi brak dobrej konkretnej informacji na temat atrakcji turystycznych oraz możliwości podróżowania po Sumatrze. Do tej pory ciągle jeszcze dużo osób kojarzy ten region tylko i wyłącznie z katastrofalnym tsunami z grudnia 2004 roku. Jednak od tamtego wydarzenia upłynęło już ponad 5 lat, a regiony dotknięte przez tsunami zostały odbudowane. Sama wyspa Weh tylko w niewielkim stopniu ucierpiała na skutek tsunami i nikt nie zginął ani w ośrodku nurkowym ani w okolicznych wsiach. Baza nurkowa, która została założona przez dwóch Holendrów w 1998 roku, została odbudowana i unowocześniona. Cały ośrodek istnieje już ponad 10 lat i przez ten czas stał się on integralną częścią wyspy, a nurkowie są znaczącym źródłem dochodu dla ludności. Divemasterzy wywodzą się z lokalnej społeczności i zostali oni zatrudnieni przez bazę po przejściu bezpłatnych szkoleń. Zaplecze turystyczne na Pulau Weh jest wystarczające, aby zapewnić Państwu wygodny pobyt, jednak nie jest ono skomercjalizowane po to, aby przyciągnąć przede wszystkim osoby o dużej świadomości ekologicznej i poszukiwaczy prawdziwych przygód.


Nurkowanie

Ze względu na dużą różnorodność życia podwodnego wyspa Weh jest wyjątkowym miejscem do nurkowania. Każde z miejsc nurkowych jest niezwykłe i odmienne. Widoczność osiąga ponad 20 metrów, a niekiedy dochodzi do ponad 30 metrów. Życie podmorskie jest tu niezmiernie bogate. Przy każdym nurkowaniu można zaobserwować mureny (między innymi honeycomb morays oraz blue ribbon eels), a także mnóstwo lionfish, przepięknych sea fans, trevallies, neon rivers of fusiliers oraz stingrays i ośmiornice. W zależności od czasu i miejsca nurkowania, a także od prądów, można też zobaczyć tuńczyka, barakudę, rekiny (biały, czarny, a niekiedy także grey reef i thresher shark), Napoleon wrasse, bump head parrotfish, big groupers, giant reef ray oraz manta i eagle rays. Przy nurkowaniach „macro” można zobaczyć niezmiernie kolorowe nudibranches, ghostpipefish, symbiotic shrimps oraz squat lobsters.
- Na Pulau Weh można nurkować przez cały rok.
- Temperatura wody wynosi 28-29 stopni Celsjusza.
- Widoczność ponad 20 metrów, a w niektórych miejscach ponad 30 metrów.
- Minimalne wymagane doświadczenie: osoby początkujące znające podstawy nurkowania.
- Instruktorzy pracujący w ośrodku w większości urodzili i wychowali się na Pulau Weh. Tutaj też nauczyli się nurkować, więc doskonale znają wszystkie miejsca i kochają ocean!
Cała baza jest bardzo dobrze zorganizowana a dzięki sympatycznym właścicielom i przyjaznym instruktorom nurkowie czują się tutaj jak w domu. Mają oni zapewniony pełen komfort, gdyż poza pomieszczeniami na sprzęt jest też dużo miejsca na relaks i odpoczynek, można przejrzeć obszerną kolekcję książek poświęconych życiu podwodnemu, pooglądać filmy na DVD lub skorzystać z internetu.


Łodzie

Ośrodek dysponuje dwusilnikowymi łodziami specjalnie przystosowanymi dla nurków. Przy całodziennych nurkowaniach używane są łodzie z trzema silnikami. Każda z łodzi może zabrać do 12 osób, nie wliczając załogi. W celu ochrony rafy koralowej nie stosuje się kotwic.


Zaplecze

W bazie jedno z pomieszczeń na dole przeznaczone jest na „mokry sprzęt”, a kolejne na kompresor, butle i wypożyczalnię sprzętu. Można również tutaj zdeponować swój prywatny sprzęt. Istnieje również oddzielne pomieszczenie z prysznicami i toaletą dla nurków oraz miejsce do opłukania całego sprzętu, w tym aparatów.


Zakwaterowanie

W ośrodku wybudowano niedawno nowe komfortowe bungalowy, które są przyjazne nurkom. Każdy z bungalowów posiada dwa oddzielne pokoje. Dla rodzin lub grupy przyjaciół istnieje możliwość zarezerwowania całego bungalowu i połączenia dwóch pokoi poprzez rozsunięcie ruchomej ściany oddzielającej tarasy. Wszystkie pokoje są bardzo przestronne (istnieje możliwość dostawienia trzeciego łóżka), mają wygodne łóżka, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz bakiem na wodę, gdzie można testować aparaty fotograficzne. Każdy pokój posiada też niewielki aneks kuchenny wyposażony w lodówkę, czajnik do gotowania wody, kubki, talerze i sztućce. W pokojach są duże wiatraki na ścianie oraz dużo kontaktów elektrycznych do ładowania baterii i różnych gadżetów (komórek, iPODów, laptopów). Przed każdym z pokoi jest taras z widokiem na morze.


Wyżywienie

Właściciele bazy nurkowej pragną zachęcić swoich gości do lepszego poznania wyspy i jej mieszkańcow, dlatego ośrodek nie oferuje wyżywienia w ramach pakietu. Na plaży przy ośrodku znajduje się kilka restauracji oferujących smaczne lokalne jedzenie, jak również dania kuchni międzynarodowej. Restauracja znajdująca się tuż przy bazie jest czynna od wczesnego rana i można tam zjeść śniadanie. Pozostałe restauracje znajdujące się na plaży również nie są zbyt oddalone od ośrodka. W każdej z nich można spróbować lokalnych potraw z Sumatry, w tym dań typu curry, potraw ogólnoindonezyjskich z ryżem oraz dań europejskich takich, jak kanapki, naleśniki, frytki, spaghetti. Na deser polecamy sałatki z owoców tropikalnych. Istnieje również możliwość zamówienia dań, na przykład grillowanej swieżo złowionej ryby. Trzy posiłki dziennie wliczając napoje bezalkoholowe będą kosztować ok. 10 Euro.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE