Nurkowanie
INDONEZJA (Liveaboard - 10 dni)
Park Narodowy Komodo rozciąga się pomiędzy wyspami Sumbawa i Flores w południowo-wschodniej Indonezji. Oprócz dwóch głównych wysp Rinca i Komodo obejmuje kilkadziesiąt mniejszych oraz ponad 100 tys. ha morza. Pomiędzy Rinca i Komodo przebiega granica pomiędzy Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem.
Park znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Komodo słynie z zamieszkujących je waranów - ogromnych jaszczurów, dochodzących do 3 m długości. Żywią się one mięsem dzikich zwierząt zamieszkujących wyspę, m.in. bawołów i jeleni. Potrafią polować w grupach. Dzięki stałemu mieszaniu się ciepłych wód Pacyfiku, z chłodniejszymi Oceanu Indyjskiego, w wodzie żyją tu liczne gatunki fauny i flory, co sprawia, że nurkowanie w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem.


Cena:
od 5300 PLN
zobacz program »Liveabord w Parku Narodowym Komodo nożna połączyć z nurkowaniem na Bali.


Nurkowanie

Park Narodowy Komodo to unikalny ekosystem. Występuje tu kilkaset gatunków korali i ponad tysiąc gatunków ryb, w tym rekiny, manty, napoleony, tuńczyki, groupery i barakudy. Żyje tu też kilkanaście gatunków morskich ssaków: delfiny, wieloryby, a także bardzo rzadkie krowy morskie - diugonie. Styk dwóch oceanów powoduje, że występują tu bardzo silne prądy. Widoczność jest przeważnie dobra, sięgająca ok. 30 m, jednak w niektórych miejscach spada z powody obficie występującego planktonu. Temperatura wody, w zależności od miejsca i pory roku, wacha się pomiędzy 22 i 29 st. C.


Zakwaterowanie

W wygodnych kajutach (2- lub 4-osobowych) na specjalnie przystosowanych do wypraw nurkowych, typowych indonezyjskich drewnianych łodziach rybackich "Ari Jaya" lub "Lalunia". Na łodzi znajdują się toalety i łazienki z prysznicem, salon, oraz pokład słoneczny z leżakami i materacami, na którym przeważnie koncentruje się życie towarzyskie.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE