Aktywna turystyka
EGIPT (Dahab)
Rozległa laguna ograniczona od fal otwartego morza piaszczystą ławicą oraz 300 wietrznych dni w roku, stwarza dogodne warunki zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących amatorów windsurfingu.
Cena:
od 2775 PLN
zobacz program »Termin

Sezon w Dahab trwa praktycznie cały rok, z wyjątkiem stycznia i lutego, kiedy jest chłodnawo i lipca i sierpnia, kiedy jest zbyt upalnie. Jeśli to komuś nie przeszkadza, możliwy jest wyjazd również w te miesiące.


Dojazd

Lot z Warszawy na Sharm el Sheikh zajmuje ok. 5 godzin. Następnie ok. 1,5 godziny busem do Dahab, gdzie mieści się zaprzyjaźniona baza nurkowa.


Miejsce

Dahab, pierwotnie beduińska wioska, to niewielka miejscowość, która stała się znana dzięki jednej z najwspanialszych raf koralowych na świecie. Był także jednym z ulubionych miejsc hipisów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ducha tamtych czasów, można odnaleźć tu do dziś. W turystycznej dzielnicy Dahabu, zwanej Masbet, znajdziesz: pocztę, kantory, internetcafe, mnóstwo sklepików z pamiątkami, wszelkiego rodzaju knajpki, bary, a nawet miejscowe "disco". Mimo tego miejsce to zachowało swój egzotyczny charakter.


Zakwaterowanie

Do wyboru jest pięć hotelików typu B&B, o zróżnicowanych cenach. Wszystkie usytuowane są tuż nad morzem lub nie dalej niż kilkadziesiąt metrów od niego. Dojście do bazy zajmuje 5-15 minut.


Windsurfing

W Dahab działają trzy znane bazy windsurfingowe. Na plaży przy hotelu Ganet Sinai mieści się znane Planet Windsurfing Centre. Oprócz tego działają dwie bazy Club Mistral. Planet Windsurfing Center ma idealne położenie tuż przy wylocie z laguny. Po wypłynięciu na otwarte morze można bez problemu wrócić wprost do bazy. Na stanie kilkadziesiąt desek i żagli Fanatic mode 2002 i 2003. Bazy Club Mistral znajdują się przy hotelach Hilton Dahab i Helnan. Obie wyposażone są w najnowszy sprzęt Mistral Custom (Freestyle, Freeride, Wave) oraz żagle North Rigs od 3 do 9 m2. Najbardziej znane wśród "deskarzy" miejsca w Dahab to: Laguna - płytka zatoka z ładnymi piaszczystymi plażami, zamknięta od otwartego morza ławicą - półwyspem. Wyśmienite miejsce dla początkujących. Wiatr wieje tu zazwyczaj od lądu (offshore); wylot z Laguny - częściowo poza końcem piaszczystego cypla. Tu bywa silniejszy wiatr i mniejsze fale. Dobre miejsce dla średnio zaawansowanych, zewnętrzna strona ławicy obrzeżona rafami koralowymi to prawdziwy raj dla "deskarzy". Fale osiągają tu wysokości od 2 do 4 metrów; wybrzeże przy hotelu Helnan ma stały północny wiatr wzdłuż brzegu (sideshore). Łatwy start z plaży nawet z mniejszą deską oraz łatwy dojazd i wyjście. Bliżej brzegu bywają mniejsze fale. Dalej, od 500 aż 1000 metrów od brzegu osiągają 2-3 metry; Lighthouse to koralowy przylądek na pograniczu turystycznej części Dahab-Masbet i beduińskiej wioski Assalah. Łatwe zejście do wody z plaży. Po kilkunastu metrach dostajemy się na fale otwartego morza. Wiatr stały, północny, wiejący wzdłuż brzegu. Podobno najlepsze fale w Egipcie są właśnie tutaj.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE