Wyprawy
WENEZUELA
Wenezuela to kraj położony w północnej części Ameryki Południowej, nad Morzem Karaibskim. Większość ludności mieszka właśnie na wybrzeżu, a ponad połowa kraju to praktycznie tereny prawie nie zamieszkane. W głębi kraju, w dziewiczej puszczy, można spotkać różne plemiona Indian żyjących zgodnie z tradycją, w symbiozie naturą, którym udało się przetrwać czasy kolonizacji.
Życie toczy się tu spokojnie, bez pośpiechu. Być może to właśnie przyciąga do Wenezueli turystów z całego świata, ludzi żyjących w ciągłym biegu i stresie, którzy pragną odpocząć i się wyciszyć na łonie natury. Kto raz przyjedzie do Wenezueli, na pewno nie będzie tego żałować i zapragnie powrócić do tego niezwykłego kraju, który oferuje wiele możliwości wypoczynku aktywnego m.in. trekking, wind- i kitesurfing, rafting, kajaki, nurkowanie, a dla leniuszków - wypoczynek na pięknej Wyspie Margarita.


Cena:
Do negocjacji w zależności od programu wyjazdu.
Termin

Wenezuela leży w strefie klimatu równikowego, wilgotnego. Pora deszczowa trwa tutaj od maja do października, natomiast pora sucha od października do kwietnia. Najmocniej pada w czerwcu, a najgorętsze miesiące to: grudzień, luty, kwiecień, sierpień. Mimo to, nasze wyjazdy organizowane są przez cały rok, gdyż poszczególne miejsca w Wenezueli są atrakcyjne w różnych miesiącach. Stąd także różnorodność w programach wyjazdów.


Dojazd

Najlepiej i najtaniej dostać się do Wenezueli samolotem. Najtańsze opcje przelotu mają linie lotnicze Lufthansa, gdzie bilety na trasę Warszawa – Caracas - Warszawa (przez Frankfurt) można zakupić już w cenie od ok. 3000 zł z opłatami (bez podatku wylotowego w Caracas 65 USD) w zależności od aktualnych promocji i dostępności miejsc. Godziny przelotu najczęściej są następujące:

Wylot:
1) Warszawa 06:30 - Frankfurt 08:25
2) Frankfurt 11:40 - Caracas 15:20

Powrót:
1) Caracas 17:55 - Frankfurt 10:05 (dnia następnego)
2) Frankfurt 11:50 - Warszawa 13:25

Dostępne są wyloty także z innych miast w Polsce oraz z Niemiec. Na Państwa życzenie znajdziemy odpowiednie połączenie lotnicze.


Miejsce

Wenezuela, nie do końca odkryta, oferuje różnego rodzaju atrakcje. Oprócz tradycyjnego wypoczynku na piaszczystej plaży warto wybrać się w głąb kontynentu na wyprawę po dziewiczej dżungli. Oto opisy miejsc, które można odwiedzić w czasie naszych wypraw:


- Park Narodowy Canaima jest położony w południowo-wschodniej części Wenezueli, przy granicy z Gujaną i Brazylią. Powierzchnia parku wynosi 30 110 km² i obejmuje wysoki płaskowyż w północnej części Wyżyny Gujańskiej (1500 - 2000 m n.p.m.), ponad którym wznoszą się płaskie góry stołowe (tepui). Do największych tepui należą Auyán, Roraima, Cuquenan i Acopan. Największą atrakcją turystyczną parku jest najwyższy wodospad świata Salto Angel (979 m wysokości), z najdłuższym swobodnym spadkiem wody na świecie 807 m. Wpada on do Río Churun, dopływu rzeki Caroni. Salto Angel jest ponad 11 razy wyższy niż Wodospad Niagara. Kolejnym ciekawym wodospadem jest wodospad Salto Sapo ("Wodospad Żab"). Pod kaskadami spadającej wody jest ukryta ścieżka prowadząca na drugą stronę. Park Narodowy Canaima jest szóstym co do wielkości parkiem narodowym w świecie.

- Gran Sabana (Wielka Sawanna) i Roraima jest jedną z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Wenezueli. Jest ona położona w południowej części stanu Bolívar przy granicy wenezuelsko-brazylijskiej, ok. 1400 km od Caracas. Najważniejszym miastem regionu jest Santa Elena de Uairen, miejska stolica, która jest położona 5 km od granicy Wenezueli z Brazylią i liczy ok. 12 000 mieszkańców. W tym regionie znajduje się ok. 300 wodospadów: widokowych, z naturalnymi basenami kąpielowymi lub tworzącymi kaskady wodne. Najwyższy wodospad regionu to Salto Aponwao - 115 m wysokości. Gran Sabana leży na płaskowyżu o średniej wysokości 1000 m n.p.m. i usiana jest ogromnymi, wyrastającymi znikąd górami stołowymi (tepui), które wyrastają z otaczających je równin. Nazwa tepui jest słowem zaczerpniętym z języka Indian Pemon i oznacza górę. Najwyższą z tepui jest Roraima, która ma wysokość 2810 m n.p.m. i jest także potrójnym przejściem granicznym do Wenezueli, Brazylii i Gujany. Roraima była również inspiracją dla Arthura Conana Doyle’a do napisania w 1912 r. powieści "Zaginiony świat" ("The Lost World"), gdyż jej formy skalne i endemiczne rośliny przypominają świat sprzed ponad półtora miliarda lat. Gran Sabanę zamieszkują liczne plemiona Indian, m.in. Pemon.

- Delta Orinoko w Wenezueli jest dostępna dla turystów, ale nadal pozostaje dziewicza. Dzięki niezliczonym mniejszym i większym dopływom daje możliwość penetracji na różne sposoby - od wielkich łodzi silnikowych po tradycyjne canoe Indian Warao. Wokół słychać jedynie śpiew dzikich ptaków, czy odgłosy różnych gatunków małp, np. wyjca. Delta Orinoko jest skomplikowanym labiryntem dróg wodnych, gdzie nie radzimy się poruszać bez przewodnika. To siedlisko wielu gatunków ptaków i ssaków, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na świecie. Dodatkowo podczas wypraw mamy możliwość spotkania z Indianami Warao (zwanymi potocznie "ludźmi canoe") i zapoznać się z ich życiem i tradycją. Są oni rodowitymi mieszkańcami tych terenów i zarazem drugim co do wielkości indiańskim plemieniem żyjącym w Wenezueli.

- Amazonia to las tropikalny w dorzeczu Amazonki w Ameryce Południowej. Teren ten, znany jest także pod nazwą Dorzecze Amazonki. Zajmuje on obszar 7 mln km2 kw., natomiast sam las zajmuje około 5,5 mln km kw. Region ten obejmuje terytorium należące do dziewięciu państw: Brazylii (60% lasów deszczowych), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Lasy Amazonii są kandydatem do umieszczenia na liście 7 Nowych Cudów Świata Natury. Amazonia stanowi ponad połowę istniejących nadal lasów deszczowych naszej planety, jest największym i najbogatszym w różnorodne gatunki lasem tropikalnym na świecie.

- Wyspa Margarita jest rajską wyspą, która ma niesamowity klimat, doskonałe warunki do nurkowania i przepiękne plaże. Dzięki idealnym warunkom klimatycznym przez cały rok można tu też uprawiać kite- i windsurfing (głównie w El Yaque) oraz inne sporty wodne. Ta malownicza wyspa charakteryzuje się wysokimi górami, otoczonymi białymi plażami, na których rosną wielkie palmy, a dokoła widać jedynie turkusową wody. Zaczyna być odkrywana przez coraz więcej ludzi, mogących cieszyć się tu pięknem Karaibów. Stolicą wyspy jest maleńkie miasteczko La Asunction, które charakteryzuje się kolorowymi domami, wąskimi uliczkami i powolnym trybem życia. Najpiękniejsza plaża wyspy mieści się w Playa El Agua. Na wyspie znajdują się również atrakcje dla zwykłego turysty: parki rozrywki, delfinarium, park wodny w Porlamar, centra handlowe.

- Los Roques to raj dla przede wszystkim dla fanów nurkowania i snorkellingu. Jest to archipelag złożony z ok. 50 wysp, wysypek i skał porozrzucanych po Morzu Karaibskim, które razem tworzą atol położony ok. 145 km na północ od portu La Guira w pobliżu Caracas. Miejsce jest znane jako Malediwy Wenezueli. Woda ma tu kolor turkusowy, plaże są piaszczyste i białe. Większość wysp jest bezludna. Najważniejszą i jedyną zamieszkaną wyspą jest El Gran Roque (Wielka Skała). Większe wyspy to Francisqui, Nordisqui, Madrisqui i Crasqui. Ze względu na ogromną ilość gatunków ptaków i organizmów morskich, archipelag Los Roques został ustanowiony parkiem narodowym.


Zakwaterowanie

Podczas wypraw w głąb kraju oraz przy pobycie na Wyspie Margarita noclegi wyglądają następująco:

- hotele klasy turystycznej i 3*(według lokalnej kategorii) z czystymi i estetycznie urządzonymi pokojami z prywatnymi łazienkami,
- w małych miasteczkach i wsiach w tzw. posadach - małych rodzinnych hotelikach kategorii od turystycznej do 3*,
- na łonie dzikiej przyrody w ekolodge’ach o standardzie turystycznym i 3*; składają się one na ogół z bungalowów, chatek indiańskich i pawilonów z prywatnymi łazienkami oraz hamakowni z łazienkami publicznymi,
- Park Narodowy Canaima - obóz indiański w lagunie, pokoje z łazienkami (camp superior za dopłatą); nocleg w hamaku w warunkach survival, pod strzechą z palmy na skraju dżungli; nocleg w lagunie wioski indiańskiej w pokoju z łazienką w standardzie turystycznym; luksusowe campy za dopłatą,
- równiny Los Llanos - noclegi w hamakach z dostępem do wspólnych toalet i pryszniców zainstalowanych na terenie farmy; istnieją też farmy o standardzie superior z pokojami z łazienkami (niestety z mniejszym dostępem do dzikiej przyrody) - za dodatkową dopłatą,
- Delta Orinoko - domki na palach z łazienkami, standard ekoturystyczny,
- Wyspa Margarita - hotele 3* all inclusive przy samej plaży lub do wyboru w ramach tej samej ceny 5* apartament wakacyjny 150m od plaży w Playa el Agua (w pełni wyposażony: sypialnia, kuchnia, salon, taras, basen, jacuzzi, leżaki, ręczniki, klimatyzacja, TV kablowa) lub za dopłatą hotele 4* all inclusive lub hotele 5* all inclusive.


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE