BELIZE - BLUE HOLE DEEP DIVE
BelizeZorganizowana prze Adventure Explorers, wyprawa Blue Hole Deep Dive Expedition Belize 2008 zakończyła się pełnym sukcesem. Podczas nurkowania na głębokość 107 m, udało się nakręcić pierwszy w historii film z dna tej podwodnej jaskini. W trakcie nurkowania odkryto kilka nowych korytarzy i grotę o której istnieniu wcześniej nie wiedziano.

Punktem wypadowym całej wyprawy była miejscowość San Pedro na belizyjskiej wyspie Ambergis Caye. Rejs na atol Lighthouse na którym znajduje się Blue Hole zajął ekipie 3 godziny. Mimo, że Morze Karaibskie było tego dnia bardzo wzburzone, zdecydowano się przeprowadzić nurkowanie. Ekipa płetwonurków głębinowych w składzie Artur Dąbrowski i Emil Lisowski rozpoczęła zanurzenie o godzinie 11.30. W czwartej minucie nurkowania osiągnięto dno, które w tym miejscu było na głębokości 107 m! Było to dla ekipy duże zaskoczenie, ponieważ z wcześniej zebranych informacji wynikało, że dno powinno znajdować się na 130-135 m. Warto jednak pamiętać, że mimo wielu prób nie udało się nie udało się dowiedzieć kiedy i kto po raz ostatni nurkował na dno Blue Hole.

W trakcie całego zanurzenia był kręcony materiał filmowy. W drodze, na głębokości 98m pojawiły się wyraźne warstwy mulistej zawiesiny. Widoczność spadła do 4-5m. W 14 minucie nurkowania płetwonurkowie podpłynęli do ściany podwodnej jaskini i rozpoczęli powolne wynurzanie. W jego trakcie odnaleziono szereg tuneli i grotę o której wcześniej nic nie wiedziano. Kształt samego Blue Hole okazał się całkowicie inny niż w dotychczas dostępnych materiałach. Całe nurkowanie przebiegło sprawnie i bez niespodzianek. Duża w tym zasługa ekipy nurków zabezpieczających, którzy towarzyszyli ekipie od głębokości 50 m. Całkowity czas nurkowania wyniósł 142 min. Podróż powrotna łodzią do San Pedro zajęła 3 godziny.

Głównym celem wyprawy było nurkowanie na dno Blue Hole i nakręcenie kilkudziesięciominutowego filmu obejmującego zanurzenie, penetrację dna i wynurzenie. Dotychczas jedynym dostępnym filmem z belizyjskiego Blue Hole był materiał z ok. 70 m głębokości. Poprzednie próby kończyły się niepowodzeniem, spowodowanym awariami sprzętu fotograficznego, który nie wytrzymywał ciśnienia na głębokości ponad 100 m. Przypomnijmy, że Blue Hole to wielka krasowa jaskinia, której zawalił się strop. Po podniesieniu się poziomu morza, została ona zalana wodą. Średnica tej morskiej studni ma ok. 300 m i jest widoczna z kosmosu. Została spopularyzowana w latach siedemdziesiątych przez Jacquesa Cousteau.

Pomysłodawcami i organizatorami wyprawy były firmy Adventure Explorers i Diver Studio. Nakręcenie filmu z dna Blue Hole, było pierwszym z całego cyklu projektów filmowo-nurkowych planowanych przez obu organizatorów. Kolejne pionierskie przedsięwzięcie przewidywane jest na wiosnę 2009 r.

Opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje TVP INFO. Patronami medialnym są Onet.pl oraz miesięcznik branżowe Nurkowanie i EXTREMIUM.

Wykorzystane gazy to:
  • Powierzchnia - 40 metrów: NITROX 32-gaz podróżny
  • 40 metrów- 107 metrów- 40 metrów: TRIMIX 11/60-gaz denny
  • 40 metrów- 12 metrów: NITROX 32 -gaz podróżny
  • 12 metrów- powierzchnia: NITROX 75 gaz dekompresyjny

Skład ekipy Blue Hole Deep Dive Expedition:
  • Emil Lisowski - Deep Diver
  • Artur Dąbrowski - Deep Diver, operator kamery pod wodą
  • Marcin Boguszewski - nurek zabezpieczający, operator kamery pod wodą
  • Paweł Kawęczyński - nurek zabezpieczający, fotograf
  • Paweł Maciąg - nurek zabezpieczający, operator kamery nad wodą
  • Kasia Szegidewicz - operator kamery nad wodą

Artykuł z czasopism:
Linki:
Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE