Wyprawy
EGIPT (Martwe doliny - 13 dni)
Pustynia Uwaynat i Gilf Kebir uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie więc ekspedycje w te rejony są najbardziej profesjonalnym, wymagającym i ryzykownym rodzajem safari i adventure czego trzeba mieć świadomość decydując się na tego rodzaju ekspedycje.
Cena:
od 3000 PLN
zobacz program »Transport

W kairze i na trasie Kair - Oaza Baharija - Kair: klimatyzowany mikrobus, coaster lub autobus w zaleznosci od liczby uczestnikow.
Na pustyni : 4x4 Toyota Land Cruiser.


Posiłki

Kair - half board, podczas safari - full board (także napoje i woda mineralna bez dodatkowych opłat).


Noclegi

Na pustyni - namioty, Oaza Baharija - hotel.


Opis ekspedycji

Ekspedycje na Pustynię Uwaynat i do płaskowyżu Gilf Kebir są prawdziwym wyzwaniem rzuconym siłom natury. Oddalone setki kilometrów od najbliższych ludzkich siedzib, jako realne punkty na mapach pojawiły się dopiero niecałe 80 lat temu. W bardzo odległej przeszłości tereny te zamieszkiwały mało znane cywilizacje, które pozostawiły po sobie zadziwiające malowidła naskalne.

Grota słynna z filmu "Angielski Pacjent" - tak zwana "Grota Pływaków" - rzeczywiście istnieje po zachodniej stronie Gilf Kebir. Wyjątkowe wrażenie robią odbite na skałach zagadkowe dłonie tajemniczych twórców malowideł, którzy przedstawiali dziwne postacie, sceny rytualno-religijne i pływających lub unoszących się ludzi.

W programie ekspedycji jest również Foggini Cave - niedawno odkryta grota pokryta setkami malowideł i odbitymi na skale dłońmi ludzi, którzy tworzyli tę zadziwiającą prehistoryczną sztukę. Groty te są uważane za jedne z najważniejszych miejsc sztuki naskalnej na całej Saharze. Obszar Gilf Kebir pozostaje do dziś jednym z najmniej znanych miejsc na Ziemi i każda ekspedycja może dać szansę na nowe odkrycia.

Trasa tej ekspedycji prowadzi również na północną stronę Gilf Kebir, gdzie rozpoczyna się terytorium Wielkiego Morza Piasku. To "Królestwo Wydm" rozciąga się na ponad 650 km między oazą Siwa na północy a Gilf Kebir na południu formując naturalną i niezbadaną granicę miedzy Egiptem i Libią. Ze wschodu na zachód ma przeciętnie 250 km szerokości, zaś na południu dochodzi aż do 400 km. Kraj wydm większy niż Anglia pozostaje wciąż jednym z najmniej znanych regionów świata i do dziś jest jednym z największych i najbardziej niebezpiecznych pól wydm na świecie. Znikały w nim bez śladu całe armie, plemiona i karawany.

Najważniejszy punkt ekspedycji na Morze Piasku to trudno dostępna strefa Kryształu Libijskiego (Silica Glass). Kryształ ten nazywany jest często "tajemnica z tajemniczego lądu" i do dnia dzisiejszego stanowi zagadkę ponieważ nie znamy jego pochodzenia. Prawdopodobnie był uformowany na skutek uderzenia jakiegoś potężnego obiektu z kosmosu lub wielkiego wybuchu nad samą powierzchnią ziemi, porównywalnego z eksplozją nuklearną. Pojawiły się nawet pozanaukowe teorie o aktywności istot pozaziemskich w tym regionie. Kryształ Libijski występuje tylko w jednym miejscu na ziemi, na Wielkim Morzu Piasku na północ od Gilf Kebir. Ma zielonkawo-żółte zabarwienie i można go znaleźć między wydmami zarówno w postaci małych jak i dużych kawałków. Jest to najczystszy kryształ krzemowy jaki kiedykolwiek odkryto na ziemi. Ma niezwykłe właściwości i naukowcy wciąż prowadza badania nad tym zadziwiającym kryształem próbując rozwikłać zagadkę jego pochodzenia.

Po przekroczeniu wydm Morza Piasku trasa ekspedycji prowadzi do Ain Della, które jest najbliższym źródłem wody od centralnego Morza Piasku. Znajduje się około 100 km od oazy Farafra i od wieków było strategicznym punktem dla karawan, podróżników i wojowników.


KAIR/ OAZA BAHARIJA/ CZARNA PUSTYNIA/ PUSTYNIA KRYSZTAŁOWA/ BIAŁA PUSTYNIA/ OAZA FARAFRA/ OAZA DAKHLA/ ABU BALLAS/ CZERWONE LWY/ GILF KEBIR: DOLINY WSCHODNIEJ STRONY PŁASKOWYŻU/ PRINCE KEMAL EL-DIN/ DOLINY ZACHODNIEJ STRONY GILF KEBIR: WADI FIRAQ, WADI SORA (GROTA PŁYWAKÓW, FOGGINI CAVE)/ EL- AQABA PASS/ SZCZYT PŁASKOWYZU GILF KEBIR/ DOLINA WADI HAMRA/ POŁUDNIOWE WIELKIE MORZE PIASKU/ STREFA KRYSZTAŁU LIBIJSKIEGO (SILICA GLASS)/ WSCHODNIE WIELKIE MORZE PIASKU/ AIN DELLA/ OAZA FARAFRA/ OAZA BAHARIJA/ KAIR


Belize Expedition 2008 BLUE HOLE DEEP DIVE